Hans Jacobsen, Gårdmand, Møller og Brændevinsbræner

Mand ca. 1665 - 1736  (71 år)


Personlige oplysninger    |    Notater    |    Kilder    |    Alle    |    PDF

  • Navn Hans Jacobsen  [1
    Suffiks Gårdmand, Møller og Brændevinsbræner 
    Født ca. 1665 
    Køn Mand 
    Død 1736  Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Begravet Fakse Kirke Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Person-ID I500534  stoltze-saltoft
    Sidst ændret 13 jan. 2017 

    Far Jacobsen 
    Familie-ID F500309  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie Berthe Hansdatter,   f. ca. 1665, Stubberup Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 1728, Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 63 år) 
    Børn 
     1. Ole Hansen,   f. 1691, Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 1719, Spjellerup Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 28 år)
     2. Catherina Hansdatter,   d. 1722, Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted
     3. Sidsel Hansdatter,   f. Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 1760, Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted
     4. Else Hansdatter,   f. Vivede Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. Spjellerup Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Sidst ændret 19 jun. 2015 
    Familie-ID F500242  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Notater 
    • Hans Jacobsen

       

       DatoStedKilde
      Død :1736Vivede, Fakse sogn-

       

      Stilling : Gårdmand og Møller

       

      Adresse : Vivede, Fakse sogn / Vivede Møllehus, Fakse sogn - Nævnes 1694 i skøde på Vemmetofte som gmd. i Vivede, Faxe soogn. Han fæstede Vivede Møllehus 8/3 1719, og må derfor have haft en gård først. Peder Jensen skal have overtaget fæstet 1719. Vemmetofte jordebog 1726: Som møllen er øde, er beboeren accorderet frihed for landgilde og arbejde, imod at han betaler årligen alle kgl. skatter og påbudde. (Niels E. Jensen)
      Noter : Kilde: Niels E. Jensen, Løve - hjemmeside 2003: I 1713 fik han besøg af msr. Marup af St. Heddinge og Msr. Sander Weybel af Køge med deres folk på jagt efter ulovlig brændevinsbrænding. Hos ham nedbrød og bortfjernede de en kobberkedel uden lov og dom. Endvividere huggede og slog de med dragen kårde og gevær hans svigersøn, Morten Hansen, der var kommet til, så han var fyldt med blodige sår. Til sidst fremsatte de alvorlige trusler. Konen i huset bad så mindeligigt om at måtte beholde sin kedel, men ransmændene truede med, at hvis hun rørte sig, ville de slå hende for panden. De ville have brændevinsgrej, men fik intet, eftersom både hat og piber var ført bort til herskabet på Vemmetofte. Betjentene ville tilmed pådutte konen, at hun skulle have tilstået, at de holdt kro og bryggede brændevin der i gården., samt at forvelter Bergmann havde advaret dem, at der ville komme snaphaner. Men vidnerne nægtede at have hørt slige udtalelser fra konen. En af dem blev spurgt, hvorfor han holdt igen på kedlen. Det gjorde han heller ikke, havde han svaret, eftersom det var en bryggerkedel, han holdt på, som var fuld af bark til at garve huder med. Derefter blev der spurgt, om det var Marup, der havde slået manden over hånden med den blotede kårde. Det vidste vidnet ikke, men manden der slog havde paryk. Dommen faldt i sagen, og den lød på, et konsumptionsbetjentene Marup og Weybel med ledsagere skulle erlægge voldsbøder og aflevere kedlen tilbage til rette sted.

       

      ÆgteskabBørn
      - Berthe Hansdatter- - Sidsel Hansdatter
      - - Catharina Hansdatter
      - Bodil Larsdatter-

  • Kilder 
    1. [S500032] Petersen & Hauser-Tichý family site, Thorbjörn Petersen (Troværdighed: 3), 5 feb. 2015.
      Tilføjet ved at bekræfte en Smart Match